Voleybolda Servis Nasıl Atılır?

Voleybolda Servis Nasıl Atılır?

  Voleybolda servis, topun servis bölgesinde bulunan takımın geri hattın sağındaki oyuncusu tarafından oyuna sokulma hareketidir.

Voleybolda İlk Servisi Kim Atar?

    1.ve  5. Setlerde ilk servis atışları kura ile belirlenir. Diğer setlerde ise bir önceki sette başlamış olan takımın rakibi başlar.

Voleybolda Servis Sırası Nasıl Olur?

  Takımlar maç önü verdikleri diziliş kağıdına uygun servis sırasını takip etmek zorundadır. Setlerde ilk servisten sonra servisi kullanacak oyuncular şu şekilde belirlenir; Servis kullanan takım puanı kazanır ise değişim olmaz servisler kullanılmaya devam eder. Fakat servis karşılayan takım puanı alır ise servis kullanma hakkını kazanır ve servis kullanmadan önce takım içinde pozisyon dönmeleri gerçekleşir. Ön sağ pozisyonda yer alan oyuncu geri sağ pozisyona geçer ve servisi kullanır.

  Voleybolda Servis Nasıl Atılır?

  Topun havaya atıldıktan sonra el veya kolun herhangi bir kısmıyla vurulmasıdır.

Oyuncu sadece 1 kez topu havaya atabilir veya elinden çıkartabilir. Servis kullanan oyuncu servis kullanımı sırasında sıçrama yapar ise sıçrama sırasında ayağı oyun alanına veya dış çizgilere temas edemez. Ancak servisini kullandıktan sonra iç saha alanına basabilir veya düşebilir. Başhakem düdük çaldıktan en geç 8 saniye sonra oyuncunun atışı kullanması gerekmektedir. Düdükten önce kullanılan servis iptal edilir.

Serviste Perdeleme

  Servis kullanan oyuncunun takım arkadaşları tek veya birden fazla kişi ile servis atan oyuncuyu rakip takım oyuncularının görüş aşısını engellemek için perdelemeye çalışırlar. Bu işlem sırasında kollar açılabilir veya sallanabilir. Bu sayede topun gelişi sırasında rakibin görüş açısını mümkün oldukça engellemiş olursunuz.

Voleybolda Servis Çeşitleri

1-) Alttan atılan servisler

  • Önden alttan atılan
  • Yandan alttan atılan

2-)  Üstten atılan servisler

  • Tenis servis ( Dönmeden giden )
  • Balans tipi yüzen servis ( Dönmeden giden )
  • Balansiye servis ( Dönerek giden )
  • Smaç servis ( Dönerek giden )
  • Sıçrayarak smaç servis ( Dönerek giden )

Şirketinizle birlikte bu öğrendiklerinizi salonlarda diğer şirket takımları ile rekabet halinde deneyimlemek isterseniz ise mutlaka Business Volley Cup’ı görmenizi tavsiye ederiz.