Voleybolda Smaç Nasıl Vurulur ?

Voleybolda Smaç Nasıl Vurulur ?

  Smaç rakip takım alanına file üzerinden tek el ile sert bir şekilde yapılan vuruşa denilmektedir.

Smaç hareketinin 5 temel kısmı vardır. Bu 5 temel hareketi ne kadar doğru yaparsak smaç vuruşumuz o kadar başarılı olacaktır.

Topa Gidiş: Oyuncu takım arkadaşından gelen pas sonrası smaç vuruşunu yapacağı bölüme doğru pozisyon alırken topa doğru hareket eder. Bu adımlama genellikle günümüzde 1-2 adım olmaktadır. Oyuncu ne kadar doğru bir pozisyonda olur ise o kadar iyi bir açı ve rahat bir vuruş yapacaktır.

Sıçrama: Smaça giden oyuncunun son adımını büyük atması onun daha yukarıye sıçramasına yardımcı olacaktır.

Smaç vuran oyuncu smaç vuracağını eline göre ilk adımı değişir. Sağ kolunu kullanan oyuncu sağ ayağının yanına sol ayağını getirerek sıçramasını tamamlar.

 Havada Açılma: Smaçta açılma hareketi sağ kolu geriye alıp en yukarıya doğru çıkarak yapılmaktadır. Smaçör olan oyuncu tamamen açıldığında ve yukarı sıçradığında en yüksek noktada vuruşu tamamlar.

Topa Vuruş:  Smaçör oyuncu smaç vurmak için el bileğini kıvırır ve elini aşağıya doğru getirerek vuruşunu tamamlar.

  Düşüş:  Oyuncunun düştüğünde dengesi ne kadar düzgün ise hava o kadar iyi pozisyon aldığını gösterir bu nedenle düşüş smaç vuruşu işin önemli etkenlerden bir diğeridir.

Son olarak smaç vuruşu oyuncunun kendisine yakın olduğu kısma yapılırsa paralel smaç, uzak olduğu kısma yapılır ise çapraz smaç olarak adlandırılır.

Şirketinizle birlikte bu öğrendiklerinizi salonlarda diğer şirket takımları ile rekabet halinde deneyimlemek isterseniz ise mutlaka Business Volley Cup’ı görmenizi tavsiye ederiz.