Kurallara Göz Atalım

Kurallar

1. GENEL İŞLEYİŞ
a. Gruplar 5’li olarak organize edilir ve gruplarda ilk 4 sırayı alan takımlar bir üst tura çıkar. Sıralamada puanların eşit olması durumunda öncelikle takımların kendi arasındaki averaja bakılır. Üçlü ve daha fazla eşitlik olması durumunda ise sırasıyla; maç kazanma sayısı, set averajı, sayı averajı ve hala eşitlik bozulmadığı taktirde son olarak kendi aralarında oynadıkları maçlarda ki sayı averajına bakılacaktır. ( İllerdeki takım sayısına göre gruptan çıkma statüsü farklılık gösterebilir.)
b. Gruplarda 2-0 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (3) puan,
2-1 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (2) puan, 1-2 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (1) puan, 0-2 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma ise (0) puan verilir.
c. Gruplardan çıkmayı başaran takımlar tek maç üzerinden sırasıyla Çeyrek Final, Yarı Final ve Final maçı oynayacaktır.(Gerektiğinde Play Off maçları da oynanacaktır.)
d. Maçlar Cumartesi günleri oynanacaktır. Organizasyon Komitesi olağanüstü durumlarda diğer günlerde de maç oynatabilir.
e. Molayı sadece antrenör yok ise takım kaptanı alabilir.
f. Her takımın set başı mola sayısı 1’dir. Mola süresi 30 saniyedir.
g.Oyunun başında hakem 2 kaptanı yanına çağırarak yazı-tura atışı yapar. Kazanan takım maça başlar.
ğ. Takımlar maçtan 10 dakika önce ısınma hakkına sahiptir.
h. Maç 3 set üzerinden oynanır 2 sete ulaşan takım maçı kazanır. Setlerde 1-1 eşitlik olması durumunda, final seti en az 2 sayı fark olma şartıyla 15 sayı üzerinden oynanır. Diğer tüm setler 2 sayı fark olma şartıyla 25 de sonuçlanacaktır.
ı. İlk 2 sette 12. Sayıya ulaşıldıktan sonra final setinde ise 8. Sayıya ulaşıldıktan sonra hakem tarafından teknik mola alınır.
i. File yüksekliği 2.30 metredir.
j. Maçlarda 1 orta 1 file 2 çizgi olmak üzere 4 hakem görev alacaktır.

2. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ
a. Her takımın kadrosu en az 6, en çok 18 kişiden oluşur.
b. Takımlar 6’şar oyunculardan kurulu şekilde oynanır. Her takım yedek kulübesinde en fazla 8 oyuncu bulundurabilir ve kadrosu en fazla 18 oyuncudan oluşabilir. Her takımda sahada 1 kadın oyuncunun bulunması zorunludur. Turnuva boyunca kadro dışı oyuncu oynatamaz.
c. Business Volley Cup Ligi’nde yer alacak katılımcı şirketler, turnuva başlangıç tarihinden itibaren geriye dönük en az 2 aylık sigortalı çalışanlarını oynatabilir.
d. Grup şirketleri Business VolleyCup Ligi’ndebirbirinden bağımsız olarak katılabilecekleri gibi isterlerse beraber katılabilirler. Grup şirketleri, birleşmeleri halinde, organizasyonda çatı grubun adıyla yer alabilecekleri gibi markalarını da kullanabilirler. Bağımsız katılmaları halinde ise bu takımlar ayrı gruplarda yer alır.
e. İki şirket, birleşerek etkinliğe katılım gösterebilir. Bu durumda katılımcı takımın adı iki şirketin birleşmesi ile oluşabilmekle beraber, sadece bir isimle de katılabilirler. Bu durumda kadrodaki oyuncuların iki firmadan birinde çalışıyor olmaları gerekir.
f. Oyuncular arasında cinsiyet ayrımı yoktur, takımlar kadrolarında kadın veya erkek oyuncu bulundurabilirler.
g. Bir şirket, oyuncu kadrosunda franchiselarının çalışanlarını oynatabilir. Bu durumda iki şirket arasındaki franchising sözleşmesi kayıt aşamasında ibraz edilmelidir.
h. Business Volley Cup Liginde kadroda bulunan bir oyuncunun etkinlik devam ederken işten ayrılması durumunda, takımındaki varlığı otomatik olarak son bulur. Takım, bu durumu Disiplin Kuruluna bildirerek söz konusu oyuncuyu kadrodan çıkartmak ve bir daha oynatmamak zorundadır. Bu durumda bulunan bir oyuncunun söz konusu takımda oynaması durumunda, takım o maçta hükmen mağlup sayılacaktır.

3. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ
a Business Volley Cup Ligi platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu vardır. Libero oyuncularının forma renginin farklı olması zorunludur.Hakem tarafından 2 takımın formalarının birbirine benzer olması kanaati getirilmesi halinde kura ile belirlenen takım, Organizasyon Komitesi’nin sağlayacağı yeleklerle oynar.
b. Maç öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular mutlaka yelek veya eşofman üstü giymelidir.
c. Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak yasaktır. (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.).
d. Müsabakalar Business Volley Cup Ligi Organizasyon Komitesinin sağlayacağı tam profesyonel voleybol toplarıyla oynanacaktır.

4. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ
a. Her sette her takıma en fazla altı oyuncu değişikliği yapma izni verilir. Bir veya daha fazla oyuncu aynı anda değiştirilebilir. Oyuna girecek oyuncu, takım antrenörünün değişiklik onayının ardından, saha koordinatörünün yanına gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun durduğu anda hakem kontrolünde değişiklik yapılır.
b.Hakemden izin alınmadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılması için önce hakemin izni, sonra da oyunun durması beklenir.
c.Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar dâhil olabilir. Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun hakemin izni olmadan sahaya girmesi durumunda hakem oyunu durdurur. Takım rally kaybı ile cezalandırılır; rakip takım bir sayı alır ve servis atma hakkı kazanır.

5. HAKEMLER
a. Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.
b. Hakemler ve saha koordinatörleri maç boyunca sahada organizasyon komitesini temsil etmektedirler. Bu şahısların sahada ve oyun ile ilgili olarak saha dışında verdikleri kararlar tartışılamaz. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla Business Volley Cup Ligi Disiplin Kurulu’na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.
c. Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

6. BUSINESS VOLLEY CUP LİGİ DİSİPLİN KURULU
a. Business Volley Cup Ligi Merkez Disiplin Kurulu, Business Volley Cup Ligi’nin asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır, disiplin kararlarını alır. Haftanın bir günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir.
b. Business Volley Cup Ligi Merkez Disiplin Kurulu alınan kararları ilgili takım kaptanlarına veya oyunculara,www.businessvolley.com internet sitesi üzerindeki ceza tahtası bölümünden duyurur ve e-mail yoluyla tebliğ eder.
c. Business Volley Cup Ligi Merkez Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.
d. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakanın bitiminden başlayarak en geç 48 saat içerisinde Business Volley Cup Ligi Merkez Disiplin Kurulu’na, info@fairplay.com.tr adresine gönderecekleri dilekçe ile yapmak zorundadırlar. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.
e. Bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) tatil edilmesi durumunda, karşılaşma o anki skoruyla dondurulup daha sonra Organizasyon Komitesinin belirleyeceği bir günde bitirilir.
f. Bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen Business Volley Cup Ligi Merkez Disiplin Kurulu’ndadır. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir.
g. Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır.
h. Takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Gözlemci veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı fair-play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Disiplin Kurulu takım ve taraftar arasında bağlantı olduğuna kanaat getirirse ilgili cezayı ilgili takıma verir.

7. YAPTIRIMLAR VE İHRAÇ
a. Maç saatinde sahada en az 6 oyuncu ile maçta hazır bulunmayan takım Hükmen mağlup sayılır.
b. Oyundan diskalifiyeler halinde takımlar yine en az sahada 6 oyuncu bulundurmak zorundadır.
c. 6 oyuncu altında kalınca maç karşı takımın lehine bitirilir.
d.Hükmen mağlubiyet durumunda skor 3-0 olarak tescil edilir.

8. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI
a. Business Volley Cup Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Business Volley Cup Ligi Organizasyon Komitesine aittir.
b. Business Volley Cup Ligi Organizasyon Komitesi, Business Volley Cup Ligi ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.
c. Business Volley Cup Ligi’ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.
d. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü takdirde turnuvanın yapılacağı tesisleri, belirlenmiş maç yeri, tarih ve saatlerini önceden haber vermeksizin değiştirebilir. Böyle bir durumda katılımcı takımlar mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilecektir.
f. Organizasyona katılan tüm takımlar ulaşım konusunda kendileri sorumludurlar.
g. Organizasyon komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
h. Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programları gibi bilgiler www.businessvolley.com’da yayınlanacaktır.
i. www.businessvolley.com’da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemelerinden doğacak zararlardan organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz.
k. Business Volley Cup Ligi Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.

9. SAĞLIK
a. Business Volley Cup Ligi’ne katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.
b. 45 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde Business Volley Cup Ligi Organizasyon Komitesi’nin hiçbir sorumluluğu yoktur.
c. Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

10. GÜVENLİK
a. Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.
b. Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.
c. Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.